362503-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Specialresor med taxi och minibuss för förskolan och anpassad grund- och gymnasieskola
Referensnummer: 20/166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget är att planera och transportera elever i förskoleklass och förskola samt grundskola och anpassad grund- och gymnasieskola med taxi och minibussar inom Jönköpings kommun.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende Specialresor med taxi för förskolan samt anpassad grund- och gymnasieskolan.
Omfattning
Uppdraget är att planera och transportera elever i förskolan samt anpassad grund- och gymnasieskola med taxi för Jönköpings kommun.
Transporterna ska ske med taxibilar / minibussar och upphandlas per anbudsområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsdokumentet består av 3 anbudsområde
- Anbudsområde 1 Söder, inom nuvarande uppdrag omfattar i dagsläget 74 elever
- Anbudsområde 2 Väster, inom nuvarande uppdrag omfattar i dagsläget 57 elever
- Anbudsområde 3 Öster, inom nuvarande uppdrag omfattar i dagsläget 82 elever
Enligt bifogade kartbilder.
Leverantören åläggs att planera specialresorna och de fordon som genomför resor inom paketet.
Leverantören ges möjlighet att samplanera eleverna i turer givet att alla krav på resa respekteras.
Beställaren anger om det förekommer några särskilda krav på resa för aktuell elev, till exempel åka ensamt, åka med ledsagare, m.m.
I de fall antagen leverantör inte kan tillgodose särskilda krav på resa för aktuell elev äger beställaren rätt att tillfråga annan leverantör.
Allmänna krav på resan är annars: - Restiden ska inte överstiga 60 min - Väntetiden i anslutning till skolan ska inte överstiga 10 minuter
Leverantören ersätts för antalet elevkilometer beräknat närmaste vägen mellan bostad eller annan angiven plats och skola.
Antal och lokalisering av elever kommer att förändras under avtalstiden.
Antalet skoldagar per läsår är cirka 178 dagar.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets totala uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 50000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets totala takvärde är: 75 000 000 kronor.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.