362506-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Maskiner och maskindelar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra maskiner & verktyg
Referensnummer: 22298
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34310000 Maskiner och maskindelar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att tillgodose beställarens behov av att hyra maskiner och verktyg som kan behövas i beställarens verksamhet. Avtalet kommer att användas som ett komplement till beställarens egen maskinutrustning. Volymen/värdet kan variera från år till år och beställaren garanterar inga volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34310000 Maskiner och maskindelar, 42000000 Industrimaskiner, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 44510000 Verktyg, 44511000 Handverktyg, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Takvolym 10 000 000 kr