36251-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Torpagatan -Nyproduktion bostäder
Referensnummer: 0134/17(2)
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattar nybyggnation av nio flerbostadshus innefattande 170 lägenheter. Lamellhus i 4,6 och 7 våningar med underliggande källare och garage.
Plats: Torpagatan/Smögengatan, Östra Göteborg.
Form: Totalentreprenad.
Status: Bygglov finnes.
Byggherre: Framtiden Byggutveckling AB.
Projektchef: Edward Berndtsson.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45343000 Installation av brandskydd, 45343100 Brandsäkringsarbeten, 45351000 Maskintekniska installationsarbeten, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen