362525-2018 - ResultatSverige-Härnösand: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster 2018
Referensnummer: 18RS2258
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland har nio förtroendevalda revisorer. Som stöd för sitt uppdrag har revisorerna inrättat ett revisionskontor.
Upphandlingen avser såväl verksamhetsrevision som redovisningsrevision. De enskilda granskningsuppdragen kommer att variera i omfattning och inriktning, med anledning av de förtroendevalda revisorernas riskbedömningar.
Det totala värdet för denna upphandling beräknas till ca 2 MSEK inklusive optionsår.
Ramavtal kommer att tecknas med högst åtta (8) leverantörer för successiva anbud/avrop under avtalstiden. Avrop görs enligt förfarandet "förnyad konkurrensutsättning".
Granskning av delårsrapport/årsredovisning ingår inte i denna upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremål