Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd för planering, uppföljning, analys och rapportering, Sverige.
Referensnummer: 17/100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av en helhetslösning med tillhörande konsulttjänster för införande av ett helt integrerat systemstöd för planering, uppföljning, analys och rapportering. Systemstödet ska stödja en samlad styrning från verksamhetsplanering till genomförande, med kontinuerlig uppföljning av aktiviteter, mål och ekonomisk information på alla nivåer i organisationen, samt aggregering och rapportering av denna information i olika dimensioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48810000 Informationssystem, 72246000 Konsulttjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen