2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förhandsannonsering: Upphandling av lokalvårdstjänster till Stockholms stads kommunala grund- och gymnasieskolor, område Södermalm och Norrmalm
Beskrivning: Förhandsannonsering Upphandlingen avser daglig regelmässig lokalvård samt tilläggs-, underhålls- och lovstädning åt utbildningsförvaltningens kommunala grund- och gymnasieskolor. Daglig regelmässig lokalvård och underhållstjänster ingår i det fasta priset medan tilläggs- och lovstädning beställs separat. Skolorna är uppdelade geografiskt i följande områden: 1. Södermalm, cirka 119 500 m² 2. Norrmalm, cirka 64 000 m² Skolor som idag har lokalvård i egen regi kan avropa från detta avtal. Avtalstiden är preliminärt från 2025-02-01 till och med 2027-01-31. Kontraktsvärdet uppskattas till cirka 40 miljoner kronor per år. Utvärderingen av de ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden kommer att ske utifrån utvärderingsgrund bästa förhållande mellan pris och kvalitet. Utbildningsförvaltningen avser att teckna avtal med högst två (2) leverantörer inom varje anbudsområde förutsatt att giltiga anbud inkommer och rangordna dem.
Intern identifierare: UTBF 2024/1685 - A
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90910000 Städning
Ytterligare klassificering (cpv): 90911200 Städning av byggnader, 90911300 Fönsterputsning, 90919300 Städning av skolor