362642-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Stödtjänster för sjötransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skeppsmäkleritjänster (Port Agent services).
Referensnummer: UH-2017-547
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63720000 Stödtjänster för sjötransport
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV upphandlar ramavtal för Försvarsmaktens räkning gällande stödtjänster till Försvarsmaktens förband.
Skeppsmäklartjänster innefattar handel och logistik vid nationella samt internationella övningar och uppdrag för försvarsmaktens fartyg, och båtar och omfattar bunkring av bränsle, soptömning, livsmedelsleveranser, bokning av lots/bogserbåt och hamnplats mm. Försvarsmaktens fartyg färdas både i nationella och internationella vatten vilket innebär att behovet av tjänsterna finns över hela världen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Marinen, som består av flottan och amfibiekåren, organiserar och utbildar sjöstrids- och amfibieförband som i samverkan med flyg- och markstridskrafter genomför gemensamma operationer såväl nationellt som internationellt tillsammans med andra nationer, organisationer och myndigheter.
Försvarsmaktens insatsförband är inriktade mot nationella och internationella uppgifter. Insatsförbanden ska efter riksdagsbeslut vara beredda att delta i militära insatser utanför Sveriges gränser. Försvarsmakten bidrar då med både personal och materiel. Försvarsmakten genomför även övningar både nationellt och internationellt. Vid internationella insatser ska anbudsgivaren även kunna stödja Försvarsmaktens olika förband.
Omfattningen är ca 6 uppdrag per år varav 4 på internationellt vatten. Typ av fartyg varierar beroende på övning och uppdrag. Vid nationella övningar används FMV:s egna avtal för bunkring av drivmedel. Detta gäller även för livsmedel i de fall avtalen är tillämpliga. Skeppsmäklaren ska även kunna stödja Försvarsmaktens övriga förband internationellt gällande tjänster på plats såsom exempelvis drivmedel, oljor, kompletterande livsmedelsleveranser.
Dock garanterar FMV inga volymer.
Avropsberättigade på avtalet är Försvarsmakten (FM) och Försvarets materielverk (FMV). Respektive myndighet ansvarar för att avrop sker av behörig(a) person(er).