362645-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård.
Referensnummer: 2017-043
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen har idag ramavtal för lokalvård som används av vissa nämnder och förvaltningar. Inför kommande avtalsperiod avser Kommunen nu att upphandla lokalvård för verksamheter inom indelade geografiska områden i kommunen. De geografiska områdena är enligt förslag på administrativa områden för indelning av Kommunen. Upplägget med geografiska områden är därmed nytt och därför finns inga tillförlitliga siffror eller volymangivelser. En fingervisning är dock att för regelbunden städning var kostnaden för 2016 ca 17 MSEK för de verksamheter i kommunen som anlitade externa leverantörer. Kommunen genomför upphandlingen med avsikt att ingå ramavtal för lokalvård som är delade kontrakt om fyra separata geografiska områden (anbudsområden), där separata ramavtal kommer att tecknas för respektive geografiskt område. Lokalvården avser både regelbunden städning och tillfälliga städtjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen har idag ramavtal för lokalvård som används av vissa nämnder och förvaltningar. I dagsläget motsvarar den externa lokalvården ca 1/3 av kommunens totala behov av lokalvård och 2/3 sköts idag av egenregi.
Inför kommande avtalsperiod avser Kommunen nu att upphandla lokalvård för verksamheter inom indelade geografiska områden i kommunen. De geografiska områdena är enligt förslag på administrativa områden för indelning av Kommunen. Upplägget med geografiska områden är därmed nytt och därför finns inga tillförlitliga siffror eller volymangivelser. En fingervisning är dock att för regelbunden städning var kostnaden för 2016 ca 17 MSEK för de verksamheter i kommunen som anlitade externa leverantörer.
Kommunen genomför upphandlingen med avsikt att ingå ramavtal för lokalvård som är delade kontrakt om fyra separata geografiska områden (anbudsområden), där separata ramavtal kommer att tecknas för respektive geografiskt område. Lokalvården avser både regelbunden städning och tillfälliga städtjänster.