Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskingallring skog Uddevalla kommun.
Referensnummer: SBN 2017/483
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för maskingallring av skog minimum 2 000 m3sk/år och leveransvirke ca 1 000 m3sk i Uddevalla kommuns skogsområde. Gallring sker utifrån skogsvårdsplanen och rådande väder. Vissa områden är bäst lämpade för gallring vid torr väderlek och eventuella stormar kan göra att prioriteringen av gallringsområdet ändras under året. P.g.a. detta anges inga fastlagda områden eller fasta volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77211300 Trädröjning, 77211400 Trädfällning, 77231000 Skogsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen