Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal IT-Partner.
Referensnummer: LTU-1164-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Luleå tekniska universitet genomför en upphandling av ramavtal IT-Partner inom 2 olika delområden: Systemutveckling samt Infrastruktur och Informations- och IT-säkerhet. Målet är att hitta en strategisk samarbetspartner per delområde som ser till helheten och stödjer oss i vår fortsatta utveckling och digitalisering, där vi förväntar oss ett långsiktigt engagemang med en partner som har kapacitet, kompetens och erfarenhet som krävs för att tillföra universitetet ett mervärde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtal IT-Partner
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen