362690-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Kil: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avtal Underhåll Support Procapita/Edlevo
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn avseende upphandling av underhåll och support av verksamhetssystemet Procapita/Edlevo
Kils kommun har, efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Tieto Sweden AB (556052-7466) avseende support och underhåll av verksamhetssystemet Procapita/Edlevo.
Genom befintligt avtal med Tieto Sweden AB har kommunen icke-exklusiv evig nyttjanderätt till verksamhetssystemet och dess avtalade programprodukter/moduler.
Avtalstid; 5 år med möjlighet till 1+ 1+1+1+1 års förlängning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen