2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulter för naturvärdesinventeringar (NVI)
Beskrivning: I samband med framtagande av nya detaljplaner behöver Jönköpings kommun genomföra naturvärdesinventeringar (NVI). Vi upphandlar därför konsulter för att identifiera och bedöma biologiska värden inom aktuella områden, i syfte att bevara biologisk mångfald och säkerställa en hållbar markanvändning.
Intern identifierare: 2024_24/125
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 77231400 Skogsinventering, 90721700 Skydd av hotade arter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000