362740-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Säkerhetsprogramvara – SOC/SIEM e-Nämnden
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelSOC/SIEM e-Nämnden
BeskrivningDen ständigt ökande hotbilden mot vårt digitaliserade samhälle har nog aldrig varit så tydligt som idag. Kommunerna har också identifierat behov av att bättre kunna upptäcka och förbygga säkerhetsincidenter dygnet runt under årets alla dagar. Externa myndighetsaktörer som exempelvis myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) har också gjort samma analys vilket resulterat i uppdaterade rekommendationer och lagar för kommunerna att följa. De flesta av länets kommuner är relativt små och interna resurser med specialistkompetens inom säkerhet är svårrekryterade. Detta skapar beroenden av nyckelpersoner och svårigheter med att införa stöd för 24-timmarsdrift med hög tillgänglighet. Med den bakgrunden har e-nämnden tagit initiativet att utreda behov och möjligheter att upphandla ett gemensamt säkerhetscenter (Security Operation Center, SOC) med de tjänster som normalt sätt följer med en sådan för alla länets kommuner. Genomförda utredningar och arbetsträffar visar tydligt att det finns förutsättningar för detta och ett intresse från kommunerna att avropa denna typ av tjänster. E-nämnden avser att upphandla ett gemensamt SOC/SIEM. Avrop och leverans ska ske successivt under avtalsperioden. Varje Kommun tecknar ett eget ramavtal. Beställaren lämnar inga garantier för att avrop kommer att göras på avtalet.
Intern identifierareKS 2024-454
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48730000 Säkerhetsprogramvara
Ytterligare klassificering (cpv): 48731000 Programvara för filsäkerhet, 48732000 Programvara för datasäkerhet, 72212732 Programvaruutvecklingstjänster för datasäkerhet, 72810000 Loggning, 79710000 Säkerhetstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningDen ständigt ökande hotbilden mot vårt digitaliserade samhälle har nog aldrig varit så tydligt som idag. Kommunerna har också identifierat behov av att bättre kunna upptäcka och förbygga säkerhetsincidenter dygnet runt under årets alla dagar. Externa myndighetsaktörer som exempelvis myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) har också gjort samma analys vilket resulterat i uppdaterade rekommendationer och lagar för kommunerna att följa. De flesta av länets kommuner är relativt små och interna resurser med specialistkompetens inom säkerhet är svårrekryterade. Detta skapar beroenden av nyckelpersoner och svårigheter med att införa stöd för 24-timmarsdrift med hög tillgänglighet. Med den bakgrunden har e-nämnden i Norrbotten tagit initiativet att utreda behov och möjligheter att upphandla ett gemensamt säkerhetscenter (Security Operation Center, SOC) med de tjänster som normalt sätt följer med en sådan för alla länets kommuner. Genomförda utredningar och arbetsträffar visar tydligt att det finns förutsättningar för detta och ett intresse från kommunerna att avropa denna typ av tjänster. E-nämnden avser att upphandla ett gemensamt SOC/SIEM. Avrop och leverans ska ske successivt under avtalsperioden. Varje Kommun tecknar ett eget ramavtal. Beställaren lämnar inga garantier för att avrop kommer att göras på avtalet.
Intern identifierareSOC/SIEM e-Nämnden