362912-2017 - ResultatSverige-Djursholm: Vattenrening
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av fettavskiljare.
Referensnummer: 2017/0198
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232430 Vattenrening
II.1.4.
Kort beskrivning
Danderyds kommun avser att direktupphandla drift och underhåll av fettskiljare. Antagen metod ska minska driftstörningar, kostnader samt minska negativ påverkan på miljön. De senaste åren har kommunen konverterat flertalet fettavskiljare till miljövänlig bioteknik.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39350000 Utrustning för avloppsrening, 45252130 Utrustning till anläggning för avloppsrening, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90420000 Rening av avloppsvatten, 90480000 Skötsel av avloppsnät, 90500000 Avfallstjänster, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser drift och underhåll av fettskiljare hos kommunens verksamheter ca 30 stycken. Antagen metod ska minska driftstörningar, kostnader samt minska negativ påverkan på miljön. De senaste åren har kommunen konverterat flertalet fettavskiljare till miljövänlig bioteknik.