36293-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Rekryteringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd för kapacitetsstärkande program - 3 anbudsområden
Referensnummer: 25256/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska institutet (SI) inbjuder er att lämna anbud avseende konsulttjänster för genomförandet av kapacitetstärkande program. Upphandlingen är indelad i tre olika anbudsområden.
SI är en statlig myndighet som verkar för att öka omvärldens intresse och förtroende för Sverige. Genom strategisk kommunikation och utbyte inom kultur, utbildning, vetenskap och näringsliv främjar SI samarbete och långsiktiga relationer med andra länder. I led med detta och på uppdrag av Utrikesdepartementet genomför SI årligen ett femtontal utbytes- och utvecklingsprogram som syftar till att skapa långsiktiga relationer och ömsesidiga läroprocesser genom möten, utbildning och kulturella upplevelser.Denna anbudsförfrågan omfattar konsultstöd till tre av SI:s planerade ledarskapsprogram SHE Entrepreneurs, SHE Leads samt ett program med arbetsnamnet SI Innovation Leaders. Dessa tre ledarskapsprogram är indelade på varsitt anbudsområde. För mer information om SI, se www.si.se.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 SHE Entrepreneurs
Del nr: Del nr. 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75112100 Administration för utvecklingsprojekt, 75121000 Utbildningsadministration, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 80500000 Utbildningstjänster, 80522000 Utbildningsseminarier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SHE Entrepreneurs är ett ledarskapsprogram för unga lovande kvinnliga entreprenörer verksamma i Algeriet, Egypten, Iran, Irak, Jemen, Jordanien, Libanon, Libyen, Marocko, Palestina, Syrien och Tunisien. Programmet stärker deltagarna som ledare och entreprenörer och ger dem möjlighet att vidareutveckla det egna affärsinitiativet med fokus på såväl finansiell som social och miljömässig hållbarhet. Programmet bidrar även till att skapa ett aktivt nätverk för kunskaps- och erfarenhetsutbyte mellan unga kvinnliga entreprenörer som strävar efter samhällsförändring. SHE Entrepreneurs har genomförts årligen sedan 2011 och finansieras genom anslagsmedel inom svenskt utvecklingssamarbete. Läs mer på www.si.se/sheentrepreneurs
Anbudsområde 2 - SHE Leads
Del nr: Del nr. 2
SHE Leads är ett ledarskapsprogram för unga kvinnliga ledare och entreprenörer i Saudiarabien. Målet med programmet är att stärka deltagarnas ledarskapsförmåga och att skapa ett unikt nätverk av unga kvinnliga ledare och entreprenörer. Ledarskapsprogrammet bidrar till SI:s uppdrag att bygga mellanfolkliga relationer och främja förtroende för Sverige. Under 2017 genomfördes en pilotversion av programmet. Programmet finansieras genom anslagsmedel från Exportstrategin. Läs mer på www.si.se/en/apply/leadership-programmes/she-leads
Anbudsområde 3 - SI Innovation Leaders
Del nr: Del nr. 3
SI Innovation Leaders är ett pilotprogram med målet att bidra till att utveckla ett fungerande innovationsekosystem i västra Balkan-regionen: Albanien, Bosnien och Hercegovina, Kosovo, Makedonien, Montenegro och Serbien. (Ev. kommer inte alla länder att ingå i programmet). Syftet med programmet är att skapa en plattform för dialog och erfarenhetsutbyte för att stärka ländernas och regionens innovationsekosystem och på så sätt bidra till att regionen kan möta EU:s demokratiska och ekonomiska villkor. Programmet förväntas starta under våren/sommaren 2019 och ha fokus på att skapa dialog mellan ledare från olika sektorer inom innovationsekosystemet: näringsliv, offentlig sektor och högskola.