362984-2018 - ResultatSverige-Henån: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Arkitekttjänster
Referensnummer: 14-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sektor samhällsutveckling vid Orust kommun anlitar arkitekter främst för mindre uppdrag och utredningar för kommunens fastigheter och befintliga lokaler. Behovet innefattar arkitekttjänster som kan ta fram förfrågningsunderlag, skisser och idéer på om- och tillbyggnad av befintliga lokaler samt enstaka behov av nybyggnad. Störst behov av om- och tillbyggnader inom äldreomsorgens lokaler och skollokaler.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen