363002-2018 - ÄndringSverige-Ludvika: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster - Ludvika kommun
Referensnummer: GNU 2018/91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar följande tjänster:
— Sakkunniga biträden till kommunens förtroendevalda revisorer för revision av kommunens styrelser och nämnder samt kommunalförbundet Västerbergslagens utbildningsförbund (VBU),
— Sakkunniga biträden till lekmannarevisorerna för granskning av kommunens helägda bolag LudvikaHem AB, Ludvika Kommunfastigheter AB och VB Kraft AB,
— Lagstadgad revision i LudvikaHem AB, Ludvika Kommunfastigheter AB och VB Kraft AB samt i de av kommunens stiftelser som kräver revision.