363011-2018 - ÄndringSverige-Malmö: Tvätt- och kemtvättstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cirkulationstvätt arbetskläder
Referensnummer: HVO-2018-917
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska resultera i ett förvaltningsspecifikt avtal åt hälsa-, vård- och omsorgsförvaltningen avseende cirkulationstvätt av leverantörsägda arbetskläder. Tjänsten omfattar bl.a. hämtning av smutstvätt, tvätt och efterbehandling samt leverans av rena leverantörsägda arbetskläder för medarbetare som arbetar inom vård och omsorg.