363047-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Programvaruutvecklingstjänster för datorspel, barnvänliga titlar och skärmsläckare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektorganisation Innovation game.
Referensnummer: UH-2016-165
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212910 Programvaruutvecklingstjänster för datorspel, barnvänliga titlar och skärmsläckare
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektorganisation till Innovation Games, ett projekt vars övergripande mål är att stimulera etableringen av en hållbar innovativ utvecklingsmiljö för spelutveckling och spelrelaterad verksamhet, genom samverkan och interaktion mellan partners inom norra Norrlands innovationssystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212910 Programvaruutvecklingstjänster för datorspel, barnvänliga titlar och skärmsläckare, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen