363120-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Diverse byggnadskonstruktioner
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Täckning av långsamfilter vid vattenverk
Referensnummer: 21/158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44112000 Diverse byggnadskonstruktioner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konstruktion, leverans och montage av sju (7) stycken täckningar för bassänger vid Berggårdens vattenverk. Vattenverket är livsmedelsproducerande och materialval ska därför vara anpassat för detta. Täckningarna ska skydda mot UV-ljusinstrålning, ljusinsläpp, luftföroreningar och skadegörelse/sabotage. Täckningarna kommer befinna sig utomhus och ska klara temperaturer mellan -30 - +70oC samt klara snö, vind och regn.
Samtliga detaljerade krav kommer framgå i den tekniska specifikationen som kvalificerade L får ta del av i nästa steg, det vill säga i FFU.
De sju (7) bassänger som ska täckas är 25x40 meter.
Täckningarna kommer att levereras i omgångar och B planerar för två (2) leveranser och montage per år. Antalet leveranser per år är endast preliminärt och tidplanen kan komma att förändras. Samtliga täckningar ska dock vara monterade inom tre (3) år från det att första täckningen är monterad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03116000 Naturgummi, latex och tillhörande produkter, 39370000 Vattenanläggningar, 39522110 Presenningar, 39563500 Textilartiklar för tekniskt bruk, 42520000 Ventilationsutrustning, 42912330 Vattenreningsutrustning, 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 45212190 Solskyddskonstruktioner, 45232454 Anläggningsarbeten för regnvattenbassänger, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten, 45252130 Utrustning till anläggning för avloppsrening
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar köp och installation av 15 st täckningar vid Råberga vattenverk samt Berggårdens vattenverk i Linköping
Syfte & Mål
Syftet med att upphandla täckning till långsamfilter är att skydda långsamfiltret mot yttre påverkan så som UV-ljusinstrålning, luftföroreningar och skadegörelse/sabotage. Målet är att teckna avtal med en L som åtar sig uppdraget att på ett fackmannamässigt och kostnadseffektivt sätt genomföra konstruktion, leverans och montage av täckning på totalt sju (7) stycken bassänger vid Berggårdens vattenverk och eventuellt åtta (8) täckningar vid Råberga vattenverk.
Omfattning
OptionL ska även kunna erbjuda täckning till åtta (8) bassänger till B andra vattenverk, Råberga vattenverk. Måtten på dessa bassänger är 20x34 meter och om B väljer att nyttja denna option kommer de levereras och monteras efter att täckningarna på Berggårdens vattenverk är monterade. Kraven på täckningarna vid Råberga vattenverk är samma som kraven på täckningarna vid Berggårdens vattenverk.
Ej uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.