363143-2017 - ResultatSverige-Örebro: Utbildningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CAD-konstruktion.
Referensnummer: Af-2017/0016 3857
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktuell upphandling avser arbetsmarknadsutbildning, ”CAD-konstruktion”.
Utbildningen ska primärt levereras i Stockholm och Malmö.
Preliminär första avtalsperiod är 1.10.2017–30.9.2019. Arbetsförmedlingen har möjlighet att begära förlängning med 1 + 1 år på oförändrade villkor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80510000 Specialutbildning, 80531200 Teknisk yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering:
Upphandlingen består av en (1) Generell del som är gemensam och två (2) Separata delar, en för varje leveransområde, Stockholm och Malmö.
Den Generella delen gäller lika för båda leveransområdena och besvaras av samtliga anbudsgivare. Anbudsgivaren är därutöver fri att lägga anbud på en eller båda leveransområdena.
Syftet med utbildningen är att den ska bidra till att branschen tillgodoses med kompetent arbetskraft, samt till att lämpliga arbetssökande genom utbildning förkortar sin tid i arbetslöshet.
Arbetsförmedlingen garanterar ingen deltagarvolym eller antal avrop, men uppskattar volymen till 3 500 kursdeltagardagar (kdd) per 12-månadersperiod vardera för Stockholm och Malmö.