363147-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallstjänster – Slamtömning av enskilda avloppsanläggningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSlamtömning av enskilda avloppsanläggningar
BeskrivningUpphandlingen omfattar hämtning av slam från enskilda avloppsanläggningar i Örnsköldsviks kommun. Entreprenaden omfattar fastlandet. Det finns ca 9000 privata avloppsanläggningar inom Örnsköldsviks kommun. I enhetspris ingår fullt färdigt arbete inkl. erforderliga transporter, utrustning, tömning, avstädning samt rengöring av fordonsutrustning.Entreprenaden utföres mot en fast ersättning per tömning. Ersättning utgår endast för verkligt utförda tjänster. Det står beställare och entreprenör fritt att överenskomma om fast pris för visst arbete eller fast pris per enhet.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99196:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90513900 Hantering av slam, 90510000 Avfallshantering