363241-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Tidningar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tidningar och media
Referensnummer: KS 2023-00092
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22210000 Tidningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser produkter uppdelat i nedanstående delområde som i huvudsak nyttjas av UMs folkbibliotek och skolbibliotek, Anbud kan lämnas per delområde.
Del 1: Dagstidningar och tidskrifter.
Del 2: Film, musik och Tv-spel.
Del 3: Anpassade medier (exempelvis storstils- och talböcker).
Upphandlingen omfattar inte ljudböcker.
Beräknad volym
Ramavtalets uppskattade värde under avtalstiden uppgår till ca 7 600 000 SEK . Några garanterade värde lämnas inte. Uppskattad fördelning.
Del 1 ca: 6 000 000 SEK
Del 2 ca: 704 000 SEK
Del 3 ca: 856 000 SEK
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del 3: Anpassade medier (exempelvis storstils- och talböcker)
Del nr: 3