Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannonsering avseende upphandling av byggentreprenad projekt Cephalus
Referensnummer: 1885-2021/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggentreprenad projekt Cephalus
Riksdagsförvaltningen avser att utföra en om- och tillbyggnad av fastigheten Kv. Cephalus (ca 16 500 kvm)
Entreprenadformen är planerad att vara en utförandeentreprenad i samverkan. Där samverkan kommer att ske tillsammans med RDF och anlitade konsulter/projektörer från systemhandlingsprojekteringens start.
Upphandlingen beräknas annonseras i månadsskiftet augusti/september 2022.
Upphandlingsförfarandet kommer att vara öppet förfarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen