2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ärendehanteringssystem bygglov
Beskrivning: Bygglovsavdelningen har haft byggR som ärendehanteringssystem sedan 2011 från leverantör Sokigo AB och har sedan dess utvecklat arbetssätt utifrån byggR och tillhörande moduler enligt nedan angivna arbetetssätt; Ärendehanteringssystemet används för registrering och diarieföring av ärenden gällande ansökningar om lov och förhandsbesked, anmälningar och tillsynsärenden enligt plan- och bygglagen samt övriga ärenden inom verksamheten. Systemet används även för all handläggning och beslutsfattande som verksamheten gör inom ramen för bygglovsverksamheten. • Avdelningens arbetssätt bygger på funktioner som finns i de olika systemen vilket innebär att verksamheten är beroende av dess funktioner för att fortsatt kunna arbeta på det rättssäkra, effektiva och digitala sätt som avdelningen byggt upp. Arbetssättet bygger på flera integrationer mellan modulerna och till databasen (byggR), exempelvis har avdelningen idag en integrerad etjänst med automatisk registrering av ärenden, automatiska utskick, digital post, platsbesökapp, digital stämpel, modul för direktarkivering, e-tjänst för kungörelse mm.. Alla integrationer mellan de olika modulerna och databasen (byggR) har krävt ett gediget arbete av avdelningen genomåren. Avdelningens arbetssätt bygger även på integrationer mellan byggR och andra system såsom arkiv internkarta och ekonomisystem. Att byta system skulle innebära omfattande och tidskrävande arbete för verksamheten. Med anledning av det ovan sagda avser UM att fortsätta upphandla tjänsten gällande support och vidareutveckling av systemet ByggR från nuvarande leverantör (Sokigo AB) i. o. m. enligt UM:s kännedom är nuvarande leverantör de enda på marknaden som uppfyller de krav som UM ställt avseende de tjänster/funktioner som framgår i avsnitt 3 i detta underlag. Vidare äger UM redan nyttjanderätten till ByggR och det skulle innebära ett omfattande arbete att byta system samt medföra stora kostnader för UM. Totalt upphandlingsvärde uppgår till SEK 2,83 mil under hela avtalstiden på 4 år enligt följande: 610 000 kr/år samt engångskostnader på 150 000 kr.
Intern identifierare: Bom 221/2024
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd