363313-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Markanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark- och betongentreprenad Biokraftvärme Rya
Referensnummer: 23-0011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborg Energi planerar att bygga ny produktionskapacitet för fjärrvärme och el i Ryahamnen i Göteborg. En ny ångpanna, bränslehanteringssystem och bränslelager ska uppföras i anslutning till befintligt kraftvärmeverk vid Rya.
Denna upphandling avser grundläggning och färdiga grundkonstruktioner för pannhus, bränslesilos, tippficka och sållhus så att leverantören av panna respektive yttre bränslehantering kan ta vid.
Totalentreprenad (ABT 06) med Strategisk partnering som arbetsform.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262210 Grundläggning, 45262300 Betongarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen