2. Förfarande
Förfarande
Titel: Inpasseringssystem med avgiftshantering för återvinningscentral
Beskrivning: Sigtuna Vatten & Renhållning AB genomför upphandling av ett inpasseringssystem till återvinningscentralen på Voltgatan i Arlandastad. Upphandlingen avser en komplett tjänst i form av en SaaS-/molnlösning omfattande leverans, installation, drift, support och underhåll av system för registrering av fordonspassager samt hantering av avgiftsbelagda besök. Systemet ska baseras på automatisk registreringsskyltavläsning (ANPR) och möjliggöra insamling, lagring och bearbetning av besöksdata samt framtagande av statistik. I uppdraget ingår även administrativ hantering av avgifter, inklusive fakturering, påminnelse- och inkassohantering samt tillhörande kundtjänst. Syftet med upphandlingen är att säkerställa en driftsäker, användarvänlig och kostnadseffektiv lösning för hantering av inpassering och avgiftsbelagda besök vid återvinningscentralen.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42961100 Passerkontrollsystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129531:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48444100 Faktureringssystem, 48445000 Programvara för kundhantering, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara