Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återvinning av trädgårdsavfall
Referensnummer: HEM 2021/00024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90514000 Återvinning av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar mottagning, erforderlig mellanlagring, behandling och slutligt omhändertagande av trädgårdsavfall som främst kommer från privatpersoner. Trädgårdsavfallet ska återvinnas och föras tillbaka till kretsloppet. Trädgårdsavfallet innefattar två olika fraktioner; Ris och Grenar samt Kompost.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen