363404-2023 - ÄndringSverige-Karlstad: Färdigställande byggnadsarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion Bageriet 2
Referensnummer: UH-2023-25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar nybyggnad av 60 lägenheter i sex våningar ovan förskola i två plan med sex avdelningar för ca 72 barn, serveringskök samt personalytor. I källaren ska skyddsrum finnas för 90 personer. På bakgården ska förskolans utemiljö anläggas tillsammans med förrådsbyggnader och nedgrävda avfallsbehållare.
Byggnaden ska certifieras enligt Miljöbyggnad 4.0 nivå Silver.