363420-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Undervisning och utbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kurser/utbildningar för Göteborg Energi AB
Referensnummer: 18-0044
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av kurser och utbildningar för Göteborg Energi AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80510000 Specialutbildning, 80511000 Personalutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering om upphandlingen
Koncernen Göteborg Energi AB (i upphandlingen benämnd GE) är för sin utveckling och konkurrensförmåga beroende av att medarbetarna kontinuerligt utvecklas och fortbildas.
Med denna upphandling avser GE att teckna nya ramavtal inom de områden där behov anses vara störst under de kommande åren. Behovet av extern utbildning inom ramavtalsområdena på GE beräknas uppgå till totalt ca 10 MSEK under en femårsperiod.
GE avser att teckna ramavtal inom de utbildningsområden som framgår av Förfrågningsunderlaget (FU).
För utbildningar som inte omfattas av denna upphandling men där behov ändå finns, upphandlas dessa genom Göteborgs Stads Inköp & Upphandling eller kan komma att upphandlas separat vid behov.