2. Förfarande
Förfarande
Titel: HERTSÖN, LULEÅ EKORRSTIGEN OCH RÅDJURSSTIGEN NYBYGGNAD LÄGENHETER
Beskrivning: huvudsak omfattas objektet av följande arbeten: Nybyggnad av 2 nya fastigheter på Hertsön i Luleå och flytt av en lekplats. Byggnaderna ska projekteras och byggas enligt Miljöbyggnad 3.2 nivå Silver Grov omfattning: Rådjurstigen: en ny fastighet, Bruttoarea (BTA):ca 1 335 m2 Boarea (BOA):ca 817,9 m2 Biarea (BIA):ca 92,4 m2 Ekorrstigen: en ny fastighet Bruttoarea (BTA): ca 1 335 m2 Boarea (BOA): ca 817,9 m2 Biarea (BIA): ca 92,4 m2 På fastighet Rådjurstigen demonteras befintlig lekutrustning/lekpark som demonteras och återmonteras på ny plats.
Intern identifierare: 72318
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211300 Byggnation av bostäder
Ytterligare klassificering (cpv): 45211341 Byggnation av lägenheter, 45236210 Markanläggning för lekplats
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: HERTSÖN, LULEÅ EKORRSTIGEN OCH RÅDJURSSTIGEN NYBYGGNAD LÄGENHETER