363454-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende byggservice och fastighetsunderhåll
Referensnummer: RS 511-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende byggservice och fastighetsunderhåll. För mer information se förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 570 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Lycksele - Byggarbeten
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområdet omfattar byggarbeten i Lycksele. För mer information se förfrågningsunderlaget.
Lycksele - Ventilationsarbeten
Del nr: 2
45331210 Installation av ventilation, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
Upphandlingen omfattar ventilationsarbeten i Lycksele. För mer information se förfrågningsunderlaget.
Lycksele - Elarbeten
Del nr: 3
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
Anbudsområdet omfattar elarbeten i Lycksele. För mer information se förfrågningsunderlaget.
Lycksele - Golvarbeten
Del nr: 4
45431000 Golv- och plattläggning, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45432110 Golvläggning
Anbudsområdet omfattar golvarbeten i Lycksele. För mer information se förfrågningsunderlaget.
Lycksele - Måleriarbeten
Del nr: 5
45442180 Ommålning, 45442100 Målning, 45261221 Målning av tak, 45261220 Målning av tak och övrig ytbehandling
Anbudsområdet omfattar måleriarbeten i Lycksele. För mer information se förfrågningsunderlaget.
Lycksele - Rörarbeten
Del nr: 6
45330000 Rörmokeriarbeten, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45231112 Installation av rörsystem, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 45332200 VA-arbeten, 45332000 VA- och dräneringsarbeten
Anbudsområdet omfattar rörarbeten i Lycksele. För mer information se förfrågningsunderlaget.
Skellefteå - Byggarbeten
Del nr: 7
Anbudsområdet omfattar byggarbeten i Skellefteå. För mer information se förfrågningsunderlaget.
Skellefteå - Ventilationsarbeten
Del nr: 8
45331210 Installation av ventilation, 45331220 Installation av luftkonditionering, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
Anbudsområdet omfattar ventilationsarbeten i Skellefteå. För mer information se förfrågningsunderlaget.
Skellefteå - Elarbeten
Del nr: 9
Anbudsområdet omfattar elarbeten i Skellefteå. För mer information se förfrågningsunderlaget.
Skellefteå - Golvarbeten
Del nr: 10
Anbudsområdet omfattar golvarbeten i Skellefteå. För mer information se förfrågningsunderlaget.
Skellefteå - Måleriarbeten
Del nr: 11
45442100 Målning, 45442180 Ommålning, 45261220 Målning av tak och övrig ytbehandling, 45261221 Målning av tak
Anbudsområdet omfattar måleriarbeten i Skellefteå. För mer information se förfrågningsunderlaget.
Skellefteå - Rörarbeten
Del nr: 12
45330000 Rörmokeriarbeten, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45231112 Installation av rörsystem, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45332200 VA-arbeten, 45332000 VA- och dräneringsarbeten
Anbudsområdet omfattar rörarbeten i Skellefteå. För mer information se förfrågningsunderlaget.
Umeå - Byggarbeten
Del nr: 13
Anbudsområdet omfattar byggarbeten i Umeå. För mer information se förfrågningsunderlaget.
Umeå - Ventilationsarbeten
Del nr: 14
Anbudsområdet omfattar ventilationsarbeten i Umeå. För mer information se förfrågningsunderlaget.
Umeå - Elarbeten
Del nr: 15
Upphandlingen omfattar elarbeten i Umeå. För mer information se förfrågningsunderlaget.
Umeå - Golvarbeten
Del nr: 16
Anbudsområdet omfattar golvarbeten i Umeå. För mer information se förfrågningsunderlaget.
Umeå - Måleriarbeten
Del nr: 17
45442100 Målning, 45442180 Ommålning, 45261221 Målning av tak, 45261220 Målning av tak och övrig ytbehandling
Upphandlingen omfattar måleriarbeten i Umeå. För mer information se förfrågningsunderlaget.
Umeå - Rörarbeten
Del nr: 18
Anbudsområdet omfattar rörarbeten i Umeå. För mer information se förfrågningsunderlaget.