363461-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel 2024 Grossist
Referensnummer: 23001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av huvudgrossist för leverans av livsmedel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 340 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Umeå kommun med avropande parter inbjuder anbudsgivare att lämna anbud avseende livsmedel till framförallt skolor, förskolor, äldreomsorg, stöd och omsorg, caféer samt fritidsgårdar. Umeå kommun med avropande parter tecknar avtal med en distributör som ska utföra samtliga leveranser av livsmedel till köparens enheter/verksamheter.
Upphandlingen avser framför allt livsmedel inom varugrupperna kolonial, djupfryst, färskt kött o chark, ost o mejeri.
Köparen har separat mejeriavtal samt frukt grönt och processade produkter.
Ramavtalet vänder sig i första hand till storköksverksamheter som har behov av regelbundna leveranser av storköksförpackade livsmedel. Umeå kommun serverar ca 30 000 portioner varje dag.
Antalet nuvarande beställande enheter och frekvensen av beställningar framgår av bifogad bilaga Beställningsfrekvens och GLN och är ca 180 st.
Antalet beställande enheter kan minska och tillkomma under avtalstiden. Umeå kommun har som mål att öka andelen ekologiska livsmedel. Umeå kommun är diplomerad till en Fairtrade City och arbetar aktivt med att öka andelen rättvisemärkta varor.
Umeå kommun vill främja lokala samt svenskproducerade produkter i så stor omfattning som möjligt.
Inköp av livsmedel upp till direktupphandlingsgränsen kommer att kunna göras under avtalsperioden för att stödja mindre livsmedelsproducenter i kommunen. Inköp är per år och per produktgrupp, kolonial, frukt o grönt, djupfryst, färskt kött o chark, ost o mejeri.
Takvolym 400MSEK