36347-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stenkumla äldreboende
Referensnummer: FN 2022/00507-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggherren äger fastigheten Kornknarren 3 i Västerås. På fastigheten planeras för byggnads- och anläggningsarbeten i form av ett nytt äldreboende för Västerås stads behov. De färdiga lokalerna, som är resultatet av Projektet, ska innehålla ett äldreboende om cirka 5 100 m2.
Äldreboendet kommer att bestå av ett entréplan som främst innehåller personal- och installationsytor, gemensamma ytor samt övriga ytor för verksamheten. Ovanför entréplanet planeras för tre i stort sett identiska våningsplan som totalt kommer att innehålla cirka 60 boenderum fördelade på sex avdelningar. Som byggnadens tekniska system kommer bland annat komfortkyla, reservkraft, brand- och utrymningslarm, sprinkler och solceller att installeras.
Byggnadens huvudentré planeras vara placerad mot Stenkumlagatan och förutom de parkeringsplatser som anläggs på fastigheten finns även ett antal parkeringsplatser reserverade på intilliggande gemensamhetsanläggning på fastigheten Kornknarren S:1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 120 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se beskrivningen av upphandlingen.