363550-2023 - ÄndringSverige-Uppsala: Medicinska specialisttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Radiologiska tjänster
Referensnummer: 23/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121200 Medicinska specialisttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Uppsala bedriver radiologisk verksamhet i egen regi vid Bild- och funktionsmedicinskt centrum (BFC) på Akademiska sjukhuset, röntgenmottagningen på Lasarettet i Enköping och röntgenmottagningarna i Tierp och Östhammar.
Region Uppsala avser att upphandla radiologitjänster. Bakgrunden till upphandlingen är att Regionen för tillfället inte har den kapacitet som krävs för att möta det behov som finns av radiologiska undersökningar.
Efterfrågade tjänster upphandlas i delar, där varje enskild undersökningstyp antas för sig. Målsättningen är att anta flera leverantörer för respektive del. Upphandling sker till fast pris och antagna leverantörer kommer att rangordnas utifrån de kvalitetskriterier som framgår av upphandlingsdokumenten.