Upphandlingen avser ramavtal för byggnadsarbeten för service-, underhålls- och ombyggnadsarbeten i Beställarens fastighetsbestånd. Avtal kommer att tecknas med tre entreprenörer om förutsättningar finns. Vid arbeten överstigande en (1) miljon SEK kan beställaren välja att genomföra separat upphandling.
Beställaren har under 2017 avropat de tjänster som efterfrågas för ca 3 miljoner kr. Sannolikt kommer inte samma volym avropas och beloppen kan förändras. Vidare garanteras inga volymer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262300 Betongarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45431000 Golv- och plattläggning, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen