36362-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
16G Kväveoptimering i spannmål för lägre klimatutsläpp
Referensnummer: 4.1.11-23608-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på kompetensutveckling för lantbrukare enligt rådgivningsmodulen ”16G Kväveoptimering i spannmål för lägre klimatavtryck ”, se bilaga.
Uppdraget ska utföras 2023 och 2024. Därefter kommer rådgivningen att kunna upphandlas i länsstyrelsernas regi inom Greppa Näringen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
n.
Grupprådgivningen ska erbjudas intresserade spannmålsodlare i nedanstående län:- Blekinge- Dalarna- Gotland- Gävleborg- Halland- Jämtland- Jönköping- Kalmar- Kronoberg- Norrbotten- Skåne- Stockholm- Södermanland- Uppsala- Värmland- Västerbotten- Västernorrland- Västmanland- Västra Götaland- Örebro- Östergötland
Omfattning
Uppdraget innebär att arrangera gruppträffar för lantbrukare enligt rådgivningsmodulen bilaga ”16G Kväveoptimering i spannmål för lägre klimatavtryck”.
Målgrupp: Företag som vill lära sig mer om kvävegödslingsstrategi och precisionsodling i spannmål. Rådgivningen ska öka företagens förmåga att minska utsläpp av växthusgaser och att även minska andra förluster av kväve till vatten och luft.
Kursen som innehåller två till fyra träffar på ett år ska ge deltagarna ökad kunskap om lämpliga gödslingsstrategier och anpassade kvävegivor i odlingen som kan bidra till lägre klimatavtryck per kilo spannmål. Om det går ska gruppen träffas tre till fyra gånger under en säsong.