363648-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service av storköksutrustning
Referensnummer: GNU 2022/91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Service av storköksutrustning (inkl industritvättmaskiner?)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39221000 Köksutrustning, 39314000 Utrustning för industrikök, 42900000 Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner, 42959000 Diskmaskiner för storkök, 50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal omfattande Hedemora, Säter, Gagnef, Borlänge och Falu kommun. Därtill bolagen Tunabyggen, LUFAB, Säterbostäder samt Hedemorafastigheter
Under 2020 och 2021 har service avropats till en kostnad av...