36365-2018 - ResultatSverige-Älmhult: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad av flerbostadshus Kv Haganäs i Älmhult, Älmhultsbostäder AB
Referensnummer: 17/31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser nybyggnad av fler bostadshus om totalt 78-lägenheter i 4 huskroppar samt tillhörande service(/förrådsutrymme etc.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111300 Demonteringsarbeten, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45236000 Markanläggning, 45262210 Grundläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen