See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transporttjänster
Beskrivning: Statens maritima och transporthistoriska museer bjuder in leverantörer till att lämna anbud till upphandling av ramavtal avseende transporter av museiföremål. Behovet avser både direkt- och linjetransporter såsom kort- och långdistanstransporter. Transporter beräknas huvudsakligen ske mellan myndighetens museer och magasiner eller andra verksamhetsplatser runt om i Sverige.
Intern identifierare: 2.4-2024-122
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Statens maritima och transporthistoriska museer bjuder in leverantörer till att lämna anbud till upphandling av ramavtal avseende transporter av museiföremål. Behovet avser både direkt- och linjetransporter såsom kort- och långdistanstransporter. Transporter beräknas huvudsakligen ske mellan museer i Stockholm, Karlskrona och Gävle med närområden. Transporter kommer att ske även från och till myndighetens olika magasin eller andra verksamhetsplatser såsom Arboga, Eskilstuna, Karlskoga och Sigtuna samt till och från externa partners lokaler runt om i Sverige.
Mängd: 5 000 kilometer
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Krav på tjänsten
Beskrivning: Behovet avser både direkt- och linjetransporter såsom kort- och långdistanstransporter. Transporter beräknas huvudsakligen ske mellan museer i Stockholm, Karlskrona och Gävle med närområden. Transporter kommer att ske även från och till myndighetens olika magasin eller andra verksamhetsplatser såsom Arboga, Eskilstuna, Karlskoga och Sigtuna samt till och från externa partners lokaler runt om i Sverige.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Krav på leverantören
Beskrivning: upphandling av ramavtal avseende transporter av museiföremål. Behovet avser både direkt- och linjetransporter såsom kort- och långdistanstransporter.
Huvudklassificering (cpv): 63710000 Kringtjänster för landtransporter