363743-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Gustavsberg: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-Utrustning och Tjänster arbetsplats
Referensnummer: 2021KS1353
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Värmdö kommun har behov av ett nytt ramavtal för IT-produkter och tjänster för medarbetares arbetsplatser.
Produkter som detta rör är bland annat datorer, skärmar, mobila enheter och tillbehör. Tjänster som detta rör är installation, leverans, möjligen finansiering och andra tjänster som kan underlätta för kommunens anställda och elever.
Kommunens samtliga verksamheter kommer att beröras, då samtliga verksamheter kommer att omfattas av denna upphandling.
Värmdö kommuns målsättning med denna upphandling är att erbjuda anställda och elever en modern och kvalitativt bra arbetsutrustning med en god kringservice ur ett livscyke-l och miljöperspektiv
Vi söker därför en partner som genom god samverkan med kommunen, kan tillgodose ett helhetsåtagande kring de tjänster och produkter som innefattas av denna upphandling.
Vi eftersträvar ett transparent avtal där Leverantören delar vi samverkar kring sortiment och
OBS!
Vi väljer att publicera denna upphandling nu i slutet av Juni men kräver inte att svar på denna upphandling förrän den 8:e September.
Vi kommer inte behandla frågor och svar förrän första veckan i Augusti.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
TBA