363780-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn för köp av biorektor till storskalig cellexpansion.
Referensnummer: 2- 2314/20 23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vid GMP laboratoriet vid Cancercenter Karolinska i Solna (GMP-CCK) pågår sedan 2013 en fas 1 klinisk studie (MAT02) där den elakartade cancerformen malignt melanom behandlas med cellterapi med T-celler med eller utan dendritiska celler. Fram tills nyligen har en del i tillverkningen utförts i samarbete med GMP-Vecura, Huddinge. Detta tillverkningssteg ska nu flyttas till GMP-CCK i Solna vilket innebär att en identisk process måste etableras för att kunna fortsätta med studien. Tillverkningen enligt GMP är strikt kontrollerad av Läkemedelsverket. För att kunna fortsätta behandla patienter med en likvärdig av Läkemedelsverket godkänd produkt krävs att samma utrustning inskaffas som den som tidigare används på GMP-Vecura.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
KI avser att köpa en Xurien, en s.k. bioreaktor tillverkad av företaget Cytiva AB, för att kunna fortsätta pågående kliniska försöksserien på melanompatienter, som beskrivs i punkt II.1.4
För att etablera en identisk framställning som den som redan godkänts av Läkemedelsverket krävs att samma utrustning anskaffas. Denna bioreaktor ska klara storskalig expansion upp till 200x109 TumörInfiltrerande Lymfocyter (TIL) i odlingskärl med storleken 5-10L. Omgivningstemperaturintervall 15°C till 32° Luftfuktighetsområde 20% till 80% (icke- kondenserande). Gungvinkel 2° - 12°. Gunghastighet 2 - 40 gungningar/min.