363809-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Byggnation av bro
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tullgarnsbron Entreprenad E04
Referensnummer: GSN-2019-1162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45221110 Byggnation av bro
II.1.4.
Kort beskrivning
Tullgarnsbron etapp 04 - omfattar totalentreprenad av bron
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 125 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45221100 Anläggningsarbeten för broar, 45221110 Byggnation av bro, 45221111 Byggnation av vägbro, 45221113 Byggnation av gångbro, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223220 Anläggningsarbete avseende upprättande av grundstomme, 45223500 Konstruktioner av armerad betong
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen