363810-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Anläggning till hamnar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad för anläggande av våtmark Allerum 24:1 Helsingborg
Referensnummer: 867/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34931000 Anläggning till hamnar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser anläggande av en våtmark på fastigheten Allreum 24:1 (benämnt Duvestubbe), Helsingborgs stad, inom ett område som idag utgörs av åkermark.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34931000 Anläggning till hamnar, 45000000 Anläggningsarbete, 45112441 Anläggning av terrasser, 45112500 Schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45246100 Anläggningsarbete av flodvallar, 45247000 Anläggningsarbete för dammar, kanaler, bevattningskanaler och akvedukter, 45247200 Anläggningsarbete för dammar och liknande permanenta anläggningar, 45247211 Anläggningsarbeten för dammvallar, 45247220 Anläggningsarbeten för dammbyggnader, 45251120 Anläggningsarbeten för vattenkraftverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen