363940-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Genomförandestudie för kanalmursrenovering, deletapp 1
Referensnummer: SMF-2023-03803
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Stadsmiljöförvaltningen inbjuder till att lämna anbud på konsulttjänster avseende en genomförandestudie (GFS) för renovering av kanal- och kajmur, längs Norra Hamngatan och Packhuskajen i centrala Göteborg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Genomförandestudien ska ligga till grund för kommande beslut om detaljprojektering och byggnation för renovering av murarna. I uppdraget ingår också att bistå beställaren med att ta fram underlag, för miljöprövningen, ansökan och anmälan om vattendom samt för andra tillstånd som krävs för byggnation.