Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Kardiotokograf med telemetri 2018
Referensnummer: 2018/01267
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget Blekinge har för avsikt att framöver genomföra en upphandling beträffande kardiotokograf (CTG) med telemetri till Förlossningsavdelningen vid Blekingesjukhuset i Karlskrona.
Syftet med denna RFI är att få en överblick över antalet potentiella leverantörer och tillgängliga system på marknaden, ta del av leverantörernas kunskap och förslag på hur en lösning skulle kunna hanteras på bästa sätt samt att leverantörerna presenterar tidigare erfarenheter och referenser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33195000 Patientövervakningssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Landstinget skall förnya och utöka sitt bestånd av kardiotokografer och har som mål att göra detta med utrustning som medger största möjliga flexibilitet i användandet.
Verksamhetens önskemål i samband med denna RFI-inbjudan är att få fördjupad information om efterfrågade lösningar samt eventuella förslag till utföranden.