2. Förfarande
Förfarande
Titel: E-remiss och -svar mot externa laboratorier
Beskrivning: Laboratoriemedicin behöver av en lösning för provsvar som ersättning till fax och brev samt en utvidgad produkt för att kunna skicka provsvar från Laboratoriemedicin till externa kunder som inte använder RVNs provsvarssystem och som i nuläget får brevsvar. Vi vill även kunna ta emot elektroniska beställningar från externa kunder som i nuläget måste använda pappersremisser. Vi behöver också kunna skicka svar mellan vårt laboratorium och externt laboratorium. (Lab2lab).
Intern identifierare: 23IU191
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48180000 Medicinsk programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48461000 Programvara för analys eller forskning, 48814000 Medicinska informationssystem, 72260000 Programrelaterade tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del