363984-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Programvara för försäljning eller marknadsföring
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakning och analys av traditionella och sociala medier
Referensnummer: UPP-2021/079
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48481000 Programvara för försäljning eller marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser upphandla Avtal för omvärldsbevakning av traditionella och sociala medier, pressrum samt kommentarshantering.
Mål med upphandlingen är att upphandla pålitliga IT-system som levererar relevant och heltäckande bevakning samt analys av traditionella och sociala medier. Vi avser också upphandla system för pressrum och kommentarshantering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48481000 Programvara för försäljning eller marknadsföring, 48510000 Programvara för kommunikation, 64216000 Elektroniska meddelande- och informationstjänster, 72212480 Programvaruutvecklingstjänster för försäljning, marknadsföring och affärsunderrättelser, 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79980000 Prenumerationstjänster, 92400000 Nyhetsbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren avser upphandla avtal med en (1) till tre (3) leverantörer med beräknad avtalsstart september 2022.
Anbudsområden är enligt följande:
1. Omvärldsbevakning (Traditionella och sociala medier)
2. Pressrum
3. Kommentarshantering
Uppskattad volym är baserad på omsättning av befintliga avtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/ organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas till cirka 1 600 000 SEK, dock max 3 500 000 SEK.