See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Avrop DIS inom Greppa näringen rådgivning och gruppträffar Vattenförsörjning på gården 14 V, Energikollen 21C, Biogas 23 A, 23B, 23C, 23D, 23 E och sparsamkörning 22 A.
Beskrivning: Avrop DIS inom Greppa näringen rådgivning och gruppträffar Vattenförsörjning på gården 14 V, Energikollen 21C, Biogas 23 A, 23B, 23C, 23D, 23 E och sparsamkörning 22 A.
Intern identifierare: 604-2901-2025
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85312320 Rådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Då detta är en tjänst som är baserad på tredje parts behov och blivande leverantör/leverantörers förmåga att marknadsföra sig själva kan behoven variera beroende på flera omständigheter, bl.a. tredje parts intresse. Länsstyrelsen kan därför inte garantera några volymer av rådgivningar. Vidare kan tidigare årsvolymer inte ge en korrekt bild av den verkliga volym som kommer att behövas under avtalets tid. Länsstyrelsen har en budget som är ålagd till Greppa Näringens rådgivningar. Den/de leverantörer som tilldelas kontrakt kan sammanlagt utföra rådgivningar för ca 300 000 kr för samtliga moduler. Uppdelningen per modulgrupp är ca: Modulgrupp 4: Vattenförsörjning på gården 14 V Ca 75 000 kr Modulgrupp 11: Energikollen 21C Ca 45 000 kr Modulgrupp 20: Biogas 23B, 23C, 23D Ca 120 000 kr Modulgrupp 22: Sparsamkörning 22 A Ca 30 000 kr Modulgrupp 23: 23 A, 23 E Ca 50 000 kr Maxsumman som anges här ovan kommer att delas mellan avtalets leverantörer i enlighet med utvärderingskriterierna med reservation för leverantörernas maximala kapacitet, se under avsnitt Pris. Maximal kapacitet Utifrån summa i denna anbudsinbjudan för modulgruppen får anbudslämnaren meddela sin maximala kapacitet i pengar när denna lämnar anbud. Därefter beräknar Länsstyrelsen vilka summor som vardera anbudslämnare kan hantera och teckna avtal om. Detta för att leverantörer inte ska få mer pengar än vad denna klarar att göra rådgivning för.
Intern identifierare: 1690746
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Krav på rådgivningar
Beskrivning: Modulgrupp 4 Modulgrupp 11
Intern identifierare: 1703701
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Modulgrupp 4
Beskrivning: Framgår av upphandlingsdokument
Intern identifierare: 1690758
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Modulgrupp 11
Intern identifierare: 1698163
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Modulgrupp 20
Beskrivning: Se upphandling
Intern identifierare: 1690759
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Modulgrupp 22
Intern identifierare: 1690748
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Modulgrupp 23
Beskrivning: Se upphandlingsdokument
Intern identifierare: 1690749