364012-2023 - ResultatSverige-Örnsköldsvik: Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service av brandsläckare och brandposter
Referensnummer: UH-2023-53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans och utförande av årskontroll, verkstadsgenomgång, erforderlig service, omladdning, av samtliga fasta och stationära brandredskap i byggnader och tunga fordon tillhörande beställaren. Detta ska ske enligt svensk Standard SS3656 samt SS EN 671-3 för successivt uttag under avtalstiden.
Avtalet omfattar även nyinköp av till exempel skyltar, släckare och brandfiltar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning, 35111300 Brandsläckare, 35111320 Bärbara brandsläckare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen